U osób dorosłych woda stanowi 60 % całkowitej masy ciała, a u dzieci aż 80 %. Kiedy w naszym organizmie dochodzi do spadku ilości wody, a do tego jonów potasu, sodu i magnezu, które odpowiadają za równowagę wodno-elektrolitową w organizmie rozpoczyna się prawdziwa walka o przetrwanie.

Odwodnienie jest stanem,w którym dochodzi do nadmiernej utraty wody (z lub bez sodu). Pamiętajmy, że zaburzenie gospodarki wodnej zawsze związane jest jednocześnie z zaburzeniem gospodarki sodowej.

Do czego prowadzi odwodnienie organizmu?

  • grozi ryzykiem zasłabnięcia
  • zaburza koncentrację
  • zaburza równowagę ciśnienia tętniczego
  • wywołuje wymioty
  • powoduje ból głowy, rozdrażnienie, suchość w ustach
  • może powodować senność, drętwienie kończyn, problemy z mówieniem, drgawki, a nawet utratę przytomności

Pamiętaj! Jeśli chce Ci się pić, oznacza to, że Twój organizm już jest odwodniony! Bez obaw, w pierwszej fazie odwodnienia możesz to szybko naprawić. Nigdy nie czekaj, aż będzie chciało Ci się pić. Chcąc zapobiec odwodnieniu organizmu, uzupełniaj płyny regularnie.

Zdjęcie pochodzi ze strony https://sante.pl/jedz-zdrowo/odwodnienie-dla-sprawdz-objawy-odwodnienia-dowiedz-sie-latwo-mu-zapobiec/

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest szczególnie istotne w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej sportowców. Według badań przeprowadzonych przez Witolda Koziorka oraz Ewe Babicz-Zielińską w pracy: Ocena spożycia wody i napojów przez zawodników różnych dyscyplin sportowych:

  • Większość zawodników bez względu na dyscyplinę sportową nie realizuje zaleceń prawidłowego nawadniania organizmu w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej Na dobór zarówno jakościowy jak i ilościowy płynów wpływa: płeć, wiek oraz charakter uprawianej dyscypliny sportowej
  • Według badaczy istnieje konieczność opracowywania, oraz wdrażania profilaktyki związanej z nawadnianiem organizmu.

Ile wody należy pić?

Instytut Żywności i Żywienia podaje, że niemowlęta powinny pić do 800 ml wody dziennie. Dzieci w wieku 1-3 lat-1300 ml, wieku 4-6 lat 1700 ml, w wieku 7-9 lat- 1900 ml. Dziewczęta w wieku 10-12 lat powinny wypijać 2100 ml wody, w wieku 13-15 lat-2200 ml wody, w wieku 16-18 lat-2300 ml wody.

Zdecydowanie więcej według IŻiŻ powinni wypijać chłopcy. Ci w wieku 10-12 lat 2400 ml wody, w wieku 13-15 lat 3000 ml wody, a w wieku 16-18 lat 3300 ml.

Jak wyglądają zalecenia dla osób dorosłych? Dorosły mężczyzna powinien wypijać ok. 3500 ml wody, a kobiety ok. 3000 ml wody.

Butelka biegowa https://bit.ly/2mbmrHn