Co to jest  ta „srebrna nitka”, oprócz tego ze jest koloru srebrnego ?

Ten chwyt marketingowy wymyślony gdzieś w latach 90 ubiegłego wieku utkwił bardzo mocno w głowach dużej ilości Polaków. Ciągle spotykamy się z pytaniami, a macie coś ze srebrną nitką ? Jakiś (dziś już nie znany) producent wpadł kiedyś na świetny pomysł, dodawania jednej nitki do skarpet w kolorze właśnie srebrnym. Miało to dawać wyobrażenie, że srebro (symbol Ag) w tej nitce odstrasza wszelkie zarazki, grzyby, brzydkie zapachy. I tak się właśnie wydawało, ale niestety rozczaruje tych wszystkich którzy, jeszcze mają myśl w głowie na ten temat.  Podam 3 przykłady, na obalenie mitu:

1. Wyobrażacie sobie, że ktoś do skarpet 7 zł dodaje srebro, w postaci łańcuszka, metalu, nitki itp,

2. W jaki sposób to srebro z tej nitki ma się przenosić po wszystkich włóknach całej skarpety ?.

3. Nawet jakby „srebrna nitka” było w do tylu z ludzkim ciałem, to np: Ci wszyscy co noszą srebrne łańcuszki na szyi teoretycznie mogli by się rzadziej myć 🙂  ??, gdyż srebro z łańcuszka eliminowało by wszelkie bakterie ?

 

No pomysł był rewelacyjny,  oddziaływać na konsumenta. My teraz moglibyśmy wyprodukować do skarpet ze „złotą nitkę”, po prostu nitką tego koloru (albo najlepiej 2 nitki złota, pomiędzy którymi przepływają jony) i mówić, że skarpety te leczą reumatyzm, pozwalają łagodzić urazy, czy po prostu sprawiają ze stopy stają się miększe. I tutaj wchodzimy w już podatność ludzkiego mózgu na pewne informacje i efekt placebo. Wydawało by się nam że jest coś faktycznie lepiej, może nie do końca ale jakoś to działa. Ale tak działa nasz organizm 80% dolegliwości leczy się w głowie, poprzez pozytywne myśli.

Teraz  'srebrnej nitki’ nie ma już w żadnych skarpetach, nikt tego już nie ciągnie i nie produkuje. Pojawiły się za to skarpety z Jonami Srebra Ag+.

 

No i faktycznie istnieją takowe skarpety z Ag+. W połączeniu z szybkoschnącymi termoaktywnymi materiałami poliestrowymi (tzw. oddychalne) , zapewniają większy komfort szczególnie osobą które narzekają na brzydkie zapachy stóp, czy ciągle się pocącą głównie na stopach. Jak pojawi się jakaś wilgoć na skarpecie, jony Ag+ atakuje ją, niwelując zarazki się tam znajdujące i powodują, że nie ma tego brzydkiego zapachu. Dodatkowo z jonami Ag, skarpety najlepiej by nie były bawełniane, tylko najlepiej termoaktywne poliestrowe, gdyż te właśnie schną 50% szybciej od bawełny.  Uważam, że jak ktoś jest zainteresowany to można eksperymentować i takowe skarpety z Ag+ kupić , ale osobiście uważam że wełna czy bawełna też jest ok.

Jak się jony wprowadza do skarpet. Najczęściej są one dodawane poprzez kąpiel w specjalnym roztworze materiału w specjalnej kadzi lub częściej natryskowo i tak znajdują się w potem w produktach. Jednak po kilku praniach w detergentach jony te Ag+ po prostu się spłukują. Co dalej rząd Szwecji wydał decyzje, że tamtejsi producenci nie mogą legalnie wpuszczać na szwedzki rynek produktów z jonami Ag+ gdyż np: podczas prania jony te przenikają to środowiska naturalnego i po prostu je zaburzają.

Skarpety z jonami srebra Ag+ są tez w ofercie sklepu nastopy.pl

 

Dzięki

Nastopy_pl